Zpět na kategorii

Za pár korun mám uklizený byt jako od profíka. Zkuste tuto metodu

Michaela Hanelová
26. 3. 2025, 8:22
Rady a tipy

Myslela jsem si, že už mě nic nepřekvapí. Vyzkoušela jsem tolik prostředků, že by na to nestačila ani celá jedna skříňka pod dřezem. Jenže když jsem zjistila pravdu, byla jsem v šoku.

Rozkrojený citron na dřezu vedle houbičky
Foto: Freepik

Všechny ty slibované zázraky, které „rozpustí vodní kámen bez námahy“, měly jednu věc společnou – nefungovaly tak, jak bych si představovala. V nejlepším případě šel vodní kámen trochu dolů, v tom horším mi zůstaly podrážděné ruce, chemický zápach v koupelně a mastný film na vodovodní baterii. A pak přišla moje babička se svou starou školou a podala mi do ruky obyčejný citron.

Přiznám se, že jsem se v duchu pousmála. Citron? Proti tomu zázračnému lepidlu, co drží sprchovou hlavici vápencem přišroubovanou k držáku? Ale protože mě tehdy už opravdu štvalo, že se z kohoutku valí voda všemi směry, jen ne tam, kam má, zkusila jsem to. Překrojila jsem citron na polovinu, přiložila ho na vodní kámen a nechala působit. A co se nestalo… Po pár minutách jsem se nestačila divit. Baterie se začala lesknout, sprchová hlavice opět dýchala, jako kdyby právě sjela z výrobní linky.

Zkusila jsem citron a nevěřila vlastním očím

Zní to jako reklama, ale ve skutečnosti jde o jeden z nejúčinnějších a zároveň nejlevnějších triků, který vám dokáže doslova proměnit koupelnu, kuchyň i spotřebiče. Ať už vás trápí zanesený kávovar, usazeniny na rychlovarné konvici nebo matné sklo ve sprchovém koutě – citron to zvládne. A to bez jediné kapky chemie.

Citron totiž obsahuje přírodní kyselinu citronovou, která je známá svými silnými čistícími účinky. V boji s vodním kamenem funguje jako malý, žlutý zázrak. V kombinaci s horkou vodou nebo trochou jedlé sody dokáže rozpustit i odolné usazeniny a zanechat povrch čistý a lesklý. Ještě silnějšího efektu dosáhnete, když šťávu z citronu zahřejete a nalijete přímo na postižená místa – třeba do sprchové hlavice, do bubnu pračky nebo na dno rychlovarné konvice. A co je na tom nejlepší? Nestojí vás to víc než pár korun.

Za čerstvý citron dnes v obchodě dáte zhruba 6 až 8 Kč. Oproti tomu specializované prostředky proti vodnímu kameni stojí od 70 Kč výš, a to za malou lahvičku, která často vystačí na jediné použití. A zatímco po chemických prostředcích musíte koupelnu důkladně vyvětrat, po citronu vám zůstane jen jemná svěží vůně.

Za pár korun mám uklizený byt jako od profíka

U kávovaru jsem nejprve trochu váhala – přece jen je to přístroj, který stál několik tisíc. Ale vodní kámen na topném tělese už začal být slyšitelný při každém spuštění. Nakonec jsem připravila roztok z citronové šťávy a horké vody, nalila ho do nádržky a spustila „průplach“. Druhý den jsem si udělala kávu a poprvé po dlouhé době byla bez hořkého ocásku. A žádný zatuchlý zápach z útrob přístroje.

Obdobně jsem postupovala i s rychlovarnou konvicí. Do té jsem vylila asi půl šálku citronové šťávy, dolila vodou a nechala přejít varem. Vodní kámen se uvolnil během několika minut, a když jsem pak konvici opláchla, zůstala čistá jako nová. Bez bílých skvrn, bez sedimentu. A přitom opět jen za pár korun.

Citron ale funguje i jako pomocník při běžném úklidu. Matná umyvadla? Zakalené skleničky? Stačí pár kapek citronové šťávy a houbička. Usazeniny od mýdla na vaně? Připravte si pastu z citronové šťávy a soli. Mastné skvrny na kuchyňských dlaždicích? Zkuste citron smíchaný s trochou octa. Nejenže vše krásně provoní, ale navíc se vyhnete ostrým výparům z agresivních chemikálií.

Citron nefunguje na vše, ale dokáže zachránit

Abych ale byla úplně poctivá – citron není úplně všemocný. V některých případech, třeba když je vodní kámen opravdu silně zapečený a drží se už roky, budete muset proces opakovat, nebo kombinovat i s jinými přírodními prostředky – například s jedlou sodou nebo octem. Ale to je stále lepší než dýchat výpary z roztoku, na kterém visí varování o nebezpečnosti pro oči, kůži i dýchací cesty. Na internetu jsem našla i spoustu dalších zkušeností od lidí, kteří na citron nedají dopustit.

Možná si teď říkáte – dobře, citron je fajn, ale co když potřebuji silnější účinek? Na trhu se dnes dají sehnat i koncentrované přírodní čističe na bázi citronové kyseliny. Ty se prodávají v podobě prášku nebo roztoku, stojí kolem 50–80 Kč za balení a můžete s nimi bez obav čistit i citlivější spotřebiče. Ale pokud nechcete nic složitě objednávat, úplně stačí i obyčejný citron z obchodu. A nejde jen o peníze – je to také o tom, že se zbavíte chemie, která se dostává nejen na vaše ruce, ale také do vody a do ovzduší.

Po několika týdnech používání citronu jsem vyřadila ze své domácnosti tři různé čistící přípravky. Uvolnila jsem místo v koupelně, přestala kupovat věci v plastových obalech a hlavně – mám mnohem lepší pocit, že svému tělu ani životnímu prostředí zbytečně neškodím. A pokud mám být upřímná, uklízení mě konečně zase začalo trochu bavit. Ten moment, kdy po vyleštění baterie vidíte vlastní odraz – to za to prostě stojí.