Fugaku Next má dosáhnout výkonu na úrovni ZettaFLOPS, což znamená, že bude mít schopnost zpracovat jeden sextilion (1 s 21 nulami) výpočtů za sekundu. To je tisícinásobek výkonu nejmodernějších současných superpočítačů. Takový extrémní výkon otevírá zcela nové možnosti pro vědecký výzkum a vývoj umělé inteligence.
Hlavním cílem projektu je udržet krok s rychlým vývojem vědeckého výzkumu využívajícího umělou inteligenci. Japonsko doufá, že s novým superpočítačem opět získá světové prvenství, které dříve držel předchůdce Fugaku.
Počítač bude sice rychlý, ale energeticky náročný
Odborníci upozorňují na fakt, že takto výkonný stroj bude extrémně energeticky náročný. Podle odhadů by jeho spotřeba mohla odpovídat výkonu 21 jaderných elektráren. Ve srovnání se svým předchůdcem, superpočítačem K, je Fugaku přibližně 70krát výkonnější, kdy jeho spotřeba energie vzrostla pouze o 20 až 30 procent.
Tato energetická účinnost je z velké části zásluhou procesoru A64FX vyvinutého společností Fujitsu, který obsahuje 48 výpočetních jader rozdělených do čtyř skupin paměti jádra, uvádí portál tomshardware.com .
Pomáhá ve vědecké, ale i zdravotnické oblasti
Fugaku Next tak navazuje na úspěchy svého předchůdce, superpočítače Fugaku, který byl vyvinut s tzv. aplikačně-první filozofií. To znamená, že jeho primárním účelem je věnovat svou výpočetní kapacitu řešení některých největších světových výzev, jak uvádí web livescience.com .
Současný Fugaku se zaměřuje na devět vědeckých a společenských oblastí, včetně realizace zdravé dlouhověkosti ve společnosti, zmírňování dopadů přírodních katastrof, ochrany životního prostředí a zajištění udržitelných dodávek energie.
Již nyní Fugaku významně přispívá k výzkumu v různých oblastech, jako je vývoj opatření proti pandemii COVID-19, lékařský a farmaceutický výzkum či vývoj obnovitelných zdrojů energie, píše web livescience.com .