Zpět na kategorii

Lidé nevěří vlastním očím! Tyto televizní kanály mohou brzy zmizet

Ivana Hubertová
13. 2. 2025, 5:16
Technologie

Na mediální scéně se schyluje k revoluci, která by mohla změnit vše, co jsme znali. To, co se připravuje v zákulisí politiky, by mohlo navždy změnit způsob, jakým přijímáme zprávy.

Logo České televize na obrazovce s rušivými efekty
Foto: Freepik

Za zdmi parlamentu i mediálních domů se rozehrává hra o budoucnost českého vysílání. Zatímco jedni mluví o úsporách a efektivitě, druzí varují před následky, které by mohly být nevratné. A v sázce není jen počet kanálů nebo způsob financování - jde o samotnou podstatu veřejnoprávního vysílání v České republice.

Významné změny čekají na českou mediální scénu. Česká televize a Český rozhlas se možná sloučí do jedné instituce s jedním generálním ředitelem a společným týmem zahraničních zpravodajů. Podle návrhu hnutí ANO by se měl počet televizních stanic výrazně snížit a financování by mělo přejít přímo pod státní rozpočet.

Veřejnoprávní média procházejí bouřlivým obdobím změn. Poplatky za vysílání se mají zvýšit, z toho samotný Český rozhlas bude nově účtovat 55 korun měsíčně. Tyto změny vyvolávají živou diskuzi mezi politiky i veřejností o budoucnosti veřejnoprávních médií v České republice.

Potenciální změny ve veřejnoprávních médiích po volbách

Zásadní změny v zákonech o České televizi a Českém rozhlasu mohou přinést významné proměny ve fungování těchto institucí. Televizní a rozhlasové poplatky čeká pravděpodobně navýšení. Nová mediální legislativa přinese změny v systému volby mediálních rad. Do procesu bude nově zapojen Senát.

Hospodaření veřejnoprávních médií bude podléhat přísnější kontrole Nejvyššího kontrolního úřadu. Očekává se úprava koncesionářských poplatků, které se dlouhodobě neměnily. Tato změna má zajistit stabilní financování obou institucí.

Možný dopad na vysílání ČT1 a ČT2

Programová skladba hlavních kanálů České televize může projít významnou proměnou. Změny v rozpočtu ovlivní množství původní tvorby. Nová pravidla stanoví jasnější kritéria pro vysílací časy jednotlivých typů pořadů. ČT1 a ČT2 budou muset více dbát na vyváženost zpravodajství a vzdělávacích pořadů. Efektivita vynaložených prostředků bude pod větším dohledem.

České televizní vysílání prošlo v posledních letech významnými technologickými změnami. Zákon o České televizi stanovuje základní pravidla pro fungování veřejnoprávního vysílání. Přechod na DVB-T2 přinesl vyšší kvalitu obrazu a více televizních kanálů. Diváci mohou sledovat vysílání přes klasickou anténu, satelit nebo internetové připojení.

Budoucí trendy a očekávané změny

IPTV služby zaznamenávají rostoucí popularitu a využívá je již 14 % televizních domácností. Tato technologie umožňuje sledování programů na různých zařízeních. Veřejnoprávní vysílání musí být dostupné pro všechny občany. Proto Česká televize provozuje několik distribučních cest současně.

Očekává se další rozvoj internetového vysílání a tzv. hybridního televizního vysílání (HbbTV). Tato technologie spojuje klasické vysílání s internetovým obsahem. Rostoucí význam streamovacích platforem ovlivňuje způsob, jakým diváci konzumují mediální obsah. Veřejnoprávní média musí na tento trend reagovat. Nové technologie přinášejí výzvy v oblasti televizních poplatků. Bude potřeba upravit systém financování vzhledem k měnícím se způsobům sledování obsahu.