Zpět na kategorii

Manžel chtěl ušetřit a koupil dům bez právníka. Nyní zjistil, že je zatížený zástavou

Michaela Hanelová
6. 4. 2025, 16:20
Lifestyle

Manželský pár se rozhodl, že si koupí byt bez právníka a realitní kanceláře. Zpočátku výhodná koupě se postupem času měnila v drama. Nyní se rodina bojí o střechu nad hlavou.

Dům s cedulí „Na prodej“ a malým písmem uvedenou zástavou
Foto: Freepik

Roman Dvořák vždycky všechno zařizoval sám. Upgraduje si počítač, vymaluje byt, opraví auto. Když se s manželkou rozhodli koupit starší domek za městem, ani na chvíli ho nenapadlo, že by měl celý proces nezvládnout. Právníka považoval za zbytečný luxus. Proč platit desítky tisíc někomu, kdo jen zkontroluje pár papírů? .

Dnes už ví, že šlo o největší chybu jeho života. Domek, do kterého investovali veškeré úspory, je totiž zatížený zástavním právem a rodina může o střechu nad hlavou kdykoliv přijít. „O vlastním domě jsme s manželkou snili už od svatby," vypráví Roman, když sedíme v kuchyni jeho domku na okraji Kolína. Byt v paneláku byl fajn pro začátek, ale s dětmi už nám začínal být těsný. Navíc ten hluk a žádná zahrada.

Vysněný domek za rozumnou cenu

Jeho žena Markéta přikyvuje. „Jenže ceny novostaveb byly úplně mimo naše možnosti. Proto jsme začali koukat po starších domech, které bychom si mohli postupně opravit.“ Loni v létě narazili na inzerát – starší domek se zahradou za cenu, která se jim zdála až podezřele nízká. Roman si to vysvětloval tím, že dům potřeboval kompletní rekonstrukci.

Říkal jsem si, že většina lidí nechce kupovat práci. Ale já se rekonstrukcí nebál, leccos zvládnu sám,“ vysvětluje. Na prohlídku jeli hned druhý den. Dům byl opravdu ve špatném stavu, ale měl pevné základy a krásnou velkou zahradu. „Už během prohlídky jsem věděl, že ho chceme," vzpomíná Roman. „Majitel působil seriózně. Byl to starší pán, který zdědil nemovitost po sestře a neměl pro ni využití."

Spěch a snaha ušetřit se nevyplácí

Majitel je tlačil k rychlému rozhodnutí. Prý má další zájemce, kteří jsou ochotni přihodit. Roman s Markétou nechtěli o dům přijít, a tak souhlasili s rychlým prodejem.

Markéta navrhovala, abychom si vzali právníka," přiznává Roman a pohled, který mu věnuje jeho žena, jasně říká, že mu tuhle větu bude připomínat ještě hodně dlouho. „Ale já byl přesvědčený, že to zvládnu. Kupní smlouva mi přišla standardní, prodávající mi ukázal list vlastnictví, kde nebyla žádná věcná břemena ani zástavy. Na katastru jsem si ověřil, že je skutečně majitelem."

Jediné, co mu přišlo zvláštní, byl způsob platby. Prodávající trval na tom, že část peněz chce v hotovosti. Zdůvodňoval to tím, že nechce platit vysoké poplatky za převod větší částky.„To mi tehdy mělo připadat podezřelé," vzdychá dnes Roman. „Ale byl jsem tak nadšený z domu, že jsem nad tím mávl rukou."

Šokující zjištění, které jim změnilo život

První čtyři měsíce po nastěhování byly náročné, ale šťastné. Roman po večerech a víkendech rekonstruoval, co se dalo. Vyměnil elektroinstalaci, začal s novými omítkami, plánoval přístavbu koupelny. Rodina si zvykala na nový život v domě se zahradou. Jenže pak přišel dopis. „Vůbec jsem nechápal, co to je," vzpomíná Roman na okamžik, kdy otevřel obálku s hlavičkou nějaké finanční společnosti.

Bylo tam napsáno, že jako vlastník nemovitosti zatížené zástavním právem ve prospěch společnosti XY jsem povinen do 30 dnů doplatit dlužnou částku 860 tisíc korun, jinak bude zahájena exekuce. Markéta, která do té doby mlčela, se nyní přidává k vyprávění. „Musela jsem ho zachytit, málem omdlel. Ta částka byla víc než polovina toho, co jsme za dům zaplatili. Nechápali jsme, co se děje."

Okamžitě zamířili na katastr nemovitostí. Tam zjistili, že zástavní právo bylo na nemovitost uvaleno před dvěma lety, ale v době, kdy kupovali dům, nebylo ve výpisu z katastru vidět. Jak je to možné? „To byl ten trik," vysvětluje rozhořčeně Roman. „Ten pán nebyl skutečný vlastník. Byl to jen prostředník. Skutečný majitel, jeho příbuzný, měl dům zatížený hypotékou, kterou nesplatil. Aby to ve výpisu z katastru nebylo vidět, nejprve převedl dům na svého příbuzného, ten ho prodal nám a peníze si nechali. Oběma!"

Koupit dům bez právního zastoupení se nevyplácí

Jak později zjistili, šlo o propracovaný podvod. Banka, která poskytla původní hypotéku, sice zahájila řízení o vymáhání dluhu, ale ještě nestihla zástavní právo zanést do nového listu vlastnictví. To byla ta díra, kterou využili. V jednom okamžiku to v katastru nebylo. A nikdo nekontroloval historii. Řešení celé situace teď má v rukou právník. „Zaplatili jsme mu zálohu 20 tisíc a ani nevíme, kolik to bude celkem stát," přiznává Markéta. „Ale nemáme na výběr. Bojujeme o náš domov."

Právník jim vysvětlil, že mají dvě možnosti – buď se soudit s prodávajícím o náhradu škody (což může trvat roky a je otázka, jestli budou mít z čeho vymáhat), nebo zaplatit dluh váznoucí na nemovitosti. „Prodal jsem auto, půjčili jsme si od rodičů... Ale pořád nám chybí skoro půl milionu," počítá smutně Roman. „Nejvíc mě štve, že jsem to mohl zjistit. Stačilo si vzít právníka, který by prověřil historii nemovitosti, ne jen aktuální stav. Ten by na to přišel."

Advokát jim také vysvětlil, že podobných případů řešil už několik. Někteří prodávající využívají právní kličky a mezidobí, než se změny promítnou do katastru nemovitostí. A kupující, kteří chtějí ušetřit za právníka, jsou snadnou kořistí. Roman teď ostatním vzkazuje: „Nikdy nekupujte nemovitost bez právníka. Těch pár desítek tisíc za právní služby vám může ušetřit miliony a spoustu bezesných nocí. Já se poučil zatraceně draho."