Ruské úřady tvrdí, že podcasty na platformě Apple obsahovaly materiály, které by mohly destabilizovat politickou situaci v zemi. Je to další krok v sérii opatření, kterými se Kreml snaží získat kontrolu nad obsahem na internetu. „Tento případ jasně ukazuje, jak Rusko systematicky omezuje přístup k informacím," říká odborník na mediální etiku Jan Motal.
Odborník dále dodává, že v globálním světě mají média bránit demokratické principy a nelze poslouchat názory druhých tak, aby byla splněna jejich přání. „V globálním světě musí média aktivně bránit demokratické principy a být zapálenými obhájci sociálního dialogu,“ prozradil pro redakci Fajnstyl.cz odborník na mediální etiku Jan Motal.
Není to poprvé a nebude to naposledy
Pro srovnání, nedávno dostal Google v Rusku astronomickou pokutu přesahující dva sextiliony rublů - číslo s 33 nulami. Důvodem bylo neobnovení účtů 17 ruských televizních kanálů na YouTube, jak uvádí agentura Reuters . Ruská cenzura internetu nabírá na síle už od roku 2012. Země pravidelně blokuje weby a sociální sítě, které považuje za problematické. V minulosti takto zablokovala například:
Co to znamená pro budoucnost?
Apple, jako jedna z nejhodnotnějších technologických společností světa, si s pokutou 34 tisíc eur pravděpodobně příliš hlavu lámat nebude. Mnohem důležitější je však precedens, který tento případ vytváří.
Rusko tímto krokem pokračuje v trendu omezování zahraničních technologických společností, což může mít dalekosáhlé důsledky pro svobodu informací v zemi, píše Reuters . Experti varují, že podobné kroky mohou vést k vytvoření alternativní reality uvnitř hranic Ruska.