Zpět na kategorii

Češi pijí jed ze studní! Otrava bakteriemi a exkrementy hrozí tisícům rodin po zimě

Michaela Hanelová
5. 3. 2025, 10:01
Rady a tipy

Po zimě mohou být studny plné nečistot, o kterých jejich majitelé nemají ani tušení. Tající sníh a s ním i splavené bakterie, exkrementy nebo dusičnany mohou proměnit pitnou vodu v jed.

Sklenice s vodou nabranou ze studny, vedle testovací soupravy
Foto: Freepik

Tisíce českých rodin by tak měly zbystřit a svou vodu raději zkontrolovat. Jak zjistit, zda je voda nezávadná, a co dělat, pokud obsahuje nebezpečné látky? Studniční voda může být po zimě kontaminovaná a ohrožovat zdraví. Jak je to možné? Vlivem tání se do studní mohou dostat nečistoty z okolní půdy, zemědělských hnojiv, exkrementy zvířat nebo chemikálie ze silnic.

Dlouhé měsíce se do sněhu ukládají různé látky, které se s příchodem jara uvolní a mohou skončit přímo ve vaší pitné vodě. „Na jaře se do studní mohou dostat bakterie z půdy, kompostu, septiků i zvířecích exkrementů,“ upozorňuje Jaroslav Žák ze společnosti BWT. Taková voda může způsobit zažívací potíže, průjmy nebo dokonce vážnější zdravotní problémy.

Pozor na dusičnany a chemikálie z polí

Kromě bakterií se do vody mohou dostat i dusičnany z hnojiv. Odtoky z polí a pastvin obsahují chemikálie, které se můžou hromadit ve spodních vodách a ohrožovat zdraví obyvatel. Právě dusičnany mohou způsobit zdravotní potíže u malých dětí, těhotných žen nebo seniorů.

„Vlivem tání sněhu se mohou do vody dostat bakterie i chemikálie z polí a pastvin. Proto je kontrola vody na jaře klíčová,“ dodává Žák. Nejspolehlivější způsob je laboratorní rozbor, který odhalí případnou kontaminaci bakteriemi, dusičnany nebo těžkými kovy. Domácí testy mohou pomoci zjistit tvrdost vody, obsah chloru nebo pH, ale neodhalí všechny možné problémy.

„Alespoň jednou ročně, ideálně na jaře, by měla být voda otestována laboratorně,“ doporučuje Žák. Pokud rozbor ukáže nadlimitní hodnoty nebezpečných látek, je nutné vodu okamžitě ošetřit.

Jak čistit kontaminovanou vodu?

Pokud se ve vodě objeví bakterie nebo jiné nežádoucí látky, doporučuje se:

  • Mechanické čištění studny
  • Chemická dezinfekce vody (např. chlorem)
  • Instalace filtračního systému, který odstraní bakterie, těžké kovy i mikroplasty

Moderní filtrační technologie dokáží vodu nejen vyčistit, ale také zlepšit její chuť a dokonce ji obohatit o prospěšné minerály, jako je hořčík. Pokud si nejste kvalitou vody jisti, je lepší vsadit na prevenci a pravidelně ji testovat. Po zimě může být i jinak čistá voda plná nečistot, které nevidíte, ale mohou mít dlouhodobý dopad na zdraví.