Zpět na kategorii

Tato nenápadná rostlina odpuzuje mšice i slimáky. Stačí ji zasadit k plotu a škůdci zmizí

Michaela Hanelová
7. 4. 2025, 12:12
Rady a tipy

Zahrádkáři to dobře znají – boj proti škůdcům je nekonečný příběh plný zklamání a frustrace. Chemické postřiky jsou drahé, často zdraví škodlivé a jejich účinek nebývá stoprocentní.

Slimák lezoucí po záhoně vedle salátu
Foto: Freepik

Proto se stále více lidí vrací k osvědčeným přírodním metodám. Mezi nimi vyniká jedna nenápadná bylinka, kterou možná denně používáte v kuchyni, aniž byste tušili, že dokáže vyřešit i problémy se škůdci na zahradě. Bazalka pravá je skutečným zázrakem přírody, který odpuzuje mšice, komáry, mouchy i slimáky, a přitom je tak snadné ji pěstovat.

Vědci z Botanického ústavu Akademie věd ČR potvrzují, že silice obsažené v bazalce mají výrazný repelentní účinek, který dokáže ochránit okolní rostliny před nejrůznějšími škůdci. Aromatické látky, které bazalka produkuje, jsou pro hmyz a další škůdce nepříjemné až nesnesitelné, a tak se vašim rostlinám raději vyhnou velkým obloukem.

Starý osvědčený trik našich babiček

Že bazalka odpuzuje otravný hmyz, věděly už naše babičky. Květináče s bazalkou na okenních parapetech sloužily nejen jako zdroj čerstvé bylinky do polévky či na těstoviny, ale také jako přírodní bariéra proti mouchám a komárům. Dnes tuto zapomenutou moudrost potvrzují i vědecké studie, které dokládají, že bazalka obsahuje éterické oleje eugenol a linalool, jež účinně odpuzují až 70 % létajícího hmyzu.

Zajímavý výzkum italských vědců z roku 2023 ukázal, že pravidelná výsadba bazalky podél obvodu zahrady snížila výskyt mšic na růžích o více než 60 % ve srovnání se zahradami bez této ochrany. Studie sledovala 50 zahrad po dobu tří let a výsledky byly natolik přesvědčivé, že mnoho italských vinařů začalo bazalku systematicky využívat jako biologickou ochranu svých vinic.

Ne každá bazalka je stejně účinná

Co je důležité vědět – ne všechny druhy bazalky mají stejně silný odpuzující účinek. Nejúčinnější je bazalka pravá (Ocimum basilicum), zejména její odrůdy s vysokým obsahem silic, jako je 'Spicy Globe' nebo 'Thai Basil'. Tyto odrůdy mají výraznější aroma, a tedy i silnější repelentní účinek na škůdce.

Bazalka není náročná na pěstování, ale vyžaduje slunné stanoviště a pravidelnou zálivku. Dobře se jí daří jak v záhonech, tak v nádobách. Pro maximální efekt je vhodné vysadit ji po obvodu zahrady či zeleninových záhonů. Ideálně funguje, když vytvoříte živý plot z bazalky podél běžného plotu nebo ji nasázíte do květináčů rozmístěných kolem terasy či posezení.

Bazalka je účinná na různé škůdce

Seznam škůdců, které bazalka dokáže odradit, je překvapivě dlouhý. Kromě již zmíněných mšic a komárů jde také o mouchy, moly, moskyty, slimáky, hlemýždě a dokonce i myši, které nesnášejí její intenzivní vůni. Pro zahrádkáře je zvláště cenná ochrana před slimáky, kteří dokážou během jediné noci zničit celý záhon mladých rostlin.

Zahrádkář Josef Novák z Poděbrad, který bazalku jako přírodní repelent používá už přes deset let, potvrzuje její účinnost: Začal jsem s jedním keříkem bazalky vedle rajčat a bylo to jako kouzlo. Mšice, které mi předtím decimovaly úrodu, postupně zmizely. Dnes mám bazalku prakticky všude a problémy se škůdci se minimalizovaly.

Jak bazalku správně využít proti škůdcům

Pro nejlepší výsledky je vhodné kombinovat různé způsoby využití bazalky. První možností je strategická výsadba živých rostlin. Pro optimální ochranu zahrady by měla být bazalka vysazena každé 2-3 metry po obvodu pozemku nebo záhonů. Druhou variantou je příprava bazalkového postřiku, který je účinný zejména proti mšicím. Stačí vzít hrst čerstvých listů bazalky, zalít je litrem vroucí vody a nechat louhovat 24 hodin.

Poté přeceďte, přidejte lžičku tekutého mýdla a tímto roztokem postříkejte napadené rostliny. Třetí možností je mulčování půdy kolem citlivých rostlin sušenými listy bazalky, což je účinná prevence proti slimákům a plžům. Velkým bonusem bazalky je její všestranné využití. Zatímco na zahradě bojuje proti škůdcům, v kuchyni můžete její čerstvé listy používat do salátů, omáček, polévek či populárního pesta. Bazalka navíc obsahuje antioxidanty a má protizánětlivé účinky, takže prospívá i vašemu zdraví.

Letošní zahradnická sezóna je ideální příležitostí vyzkoušet sílu této nenápadné bylinky. Místo investic do drahých a často zdraví škodlivých chemických postřiků vsaďte na osvědčenou přírodní metodu. Vaše zahrada, životní prostředí i peněženka vám poděkují.