Klíčem k úspoře je technologie OLED displeje, kterou dnes najdeme ve třech čtvrtinách chytrých telefonů. Na rozdíl od klasických LCD displejů dokáží OLED panely vypínat jednotlivé pixely při zobrazení černé barvy. To v praxi znamená, že čím více černé barvy na displeji máte, tím méně energie telefon spotřebuje.
Praktické testy s telefonem vybaveným 4,5" OLED displejem a baterií o kapacitě 4 500 mAh ukázaly významné rozdíly. Při maximálním jasu a aktivovaném letovém režimu se světlým pozadím je výdrž 10 hodin a 25 minut. S tmavým pozadím je výdrž 13 hodin a 31 minut.
Tmavý režim má jeden velký háček
Existuje však jeden významný problém - čitelnost textu. Většina studií se shoduje, že tmavý režim je pro oči náročnější než klasický černý text na bílém pozadí. Překvapivě to platí zejména v noci. To ale není vše. Největší úspory energie dosáhnete při prohlížení webových stránek s podporou tmavého režimu, používání systémových aplikací a čtení dlouhých textů.
Skutečně se vyplatí používat tmavý režim na vašich oblíbených stránkách nebo aplikacích. Je však důležité pamatovat na fakt, že k výraznému šetření elektrické energie dochází pouze v případě, kdy nabízí aplikace nebo webová stránka v případě dark mode skutečně 100% černou barvu.
Doporučení pro uživatele
I když úspora nemusí být vždy tak dramatická jako v laboratorních testech, zapnutí tmavého režimu má smysl. Každá hodina navíc ve výdrži telefonu se počítá, zvláště pokud máte zařízení s OLED displejem. Zvažte však své preference ohledně čitelnosti.
Někdy může být lepší obětovat část výdrže baterie ve prospěch pohodlnějšího čtení. Mnoho uživatelů si dokonce stěžuje na to, že při tmavém režimu je bolí oči a nemohou své zařízení vůbec používat. To vyzkoušela i naše redakce a dva redaktoři, nezávisle na sobě se shodují na tom, že tmavý režim může být sice pro telefony úspornější, ale pro naše oči a mozek náročnější.