Zpět na kategorii

Tohle je prý běžný den za mřížemi. Vězenkyně popsala realitu a reakce veřejnosti mluví za vše

Michaela Hanelová
5. 4. 2025, 9:54
Lifestyle

O životě za mřížemi se toho napsalo hodně. Knihy, články, filmy. Ale většinou je to pohled zvenčí – pohled, kde si člověk představuje, jaké to asi je.

Silueta ženy sedící u okna za mřížemi
Foto: Freepik

Jenže když promluví někdo, kdo tam skutečně je, a řekne, že vězení je vlastně „pohodové místo s pevnými pravidly“, rozvíří tím hladinu víc než stovka fiktivních scénářů. A přesně to se stalo poté, co mladá vězenkyně popsala svůj běžný den ve věznici. Reakce veřejnosti na sebe nenechaly dlouho čekat. A většina lidí se shodla – tohle není to, co si pod trestem představovali.

Ráno začíná v sedm. Budíček, kontrola cel, povinná hygiena. Nic, co by vybočovalo z běžného režimu. Pak přichází snídaně, teplý čaj, namazaný rohlík. Vše podáno, vše připraveno. Následuje dopolední program – práce, dílny, školení. Někdo skládá krabičky, jiný se učí nový obor. Práce je dobrovolná, ale většina ji chce. Nejen kvůli času, ale i kvůli tomu, že za odvedenou práci je výplata.

Žena popsala, jak probíhá všední den za mřížemi

Ne velká, ale je. Pak oběd. Teplý, výživný, často chutnější než v některých jídelnách. Odpoledne volno, procházka na dvoře, dopisy, knihy, televize. A večer? Večeře, osobní čas, zamčení cel. Všechno má řád. Všechno má klid. A to je možná to nejpřekvapivější – ten klid. Autorka tohoto popisu přiznala, že vězení jí v jistém smyslu pomohlo. Srovnala si v hlavě priority, naučila se režimu, zbavila se lidí, kteří jí ubližovali. Sama říká, že za mřížemi je bezpečněji než venku. Že jí nikdo nevyhrožuje, že si může odpočinout, najíst se, vyspat.

A že to vnímá skoro jako ozdravný pobyt. Ne snad v pozitivním slova smyslu, ale ve smyslu restartu, který by jinak nepřišel. A právě tenhle tón popisu vyvolal největší pozdvižení. Veřejnost reagovala rychle – lidé psali, že pokud má být vězení „klidné a pohodlné“, tak něco není v pořádku. Že trest má bolet, má odrazovat. Že kdo něco udělá, nemá mít pocit, že si jde jen na chvilku odpočinout od života. Objevily se i názory, že popisované podmínky připomínají „lepší internát“, a ne místo, kam se jde za trest. A bylo jasné, že tahle zpověď otevřela mnohem širší debatu, než autorka sama čekala.

Některé věci si ale pochvaluje a je spokojená

Na druhou stranu se objevily i jiné hlasy. Takové, které říkají, že systém má vězně napravit, ne zlomit. Že člověk, který udělal chybu, potřebuje prostor na změnu, a ne jen další utrpení. Že pokud vězení nabízí strukturu, režim, práci a klid, může to být cesta ven z bludného kruhu. A že i když to zní paradoxně, právě ten „klid“ může být pro někoho tím nejtěžším trestem. A tak se rozehrál souboj dvou pohledů. Jeden říká, že trest musí bolet. Druhý, že trest má učit. A mezi nimi stojí veřejnost – rozdělená, rozrušená, plná emocí. Protože když se řekne „vězení“, každý si vybaví něco jiného.

Pro někoho je to místo hrůzy, pro jiného poslední šance. A když se popis běžného dne za mřížemi čte jako výňatek z denního rozvrhu ve školním internátu, není divu, že to v lidech vře. Jedno je ale jisté – ta zpověď nebyla jen popisem reality. Byla zrcadlem. Ukázala, co všechno si o vězeňství myslíme. Co od něj čekáme. A možná i to, co bychom si přáli jinak. Protože i když vězení není dovolená, otázka zní: má být mučírnou, nebo začátkem nové cesty?