Zpět na kategorii

Tohle odstraní vodní kámen raz dva: Skvělý trik, který musíte hned zkusit

Michaela Hanelová
12. 12. 2024, 20:38
Rady a tipy

Vodní kámen trápí většinu domácností, ale co kdybychom vám řekli, že jej můžete odstranit rychle, snadno a bez chemických čističů? Stačí použít ingredience, které už máte doma.

Láhev s domácím čisticím prostředkem z citronových slupek a octa, s čerstvými citrony v pozadí
Foto: Unsplash

Vodní kámen: Proč vzniká a jak ho poznáte

Kdo z nás by neznal ty protivné bílé mapy na bateriích nebo ve sprše? Vodní kámen dokáže potrápit každou domácnost, kde teče tvrdá voda. Nejhorší je, že se usazuje úplně všude - od kohoutků přes umyvadla až po konvice na čaj. Za všechno můžou minerály ve vodě, hlavně vápník a hořčík. Když se voda odpaří, zůstanou po ní ošklivé skvrny. Někdy jsou bílé jako křída, jindy šedivé nebo dokonce hnědé - záleží na tom, jaké další minerály voda obsahuje.

Není to jen estetický problém - vodní kámen dokáže pěkně znepříjemnit život. V konvici prodlužuje dobu vaření, ve sprše ucpává trysky a na bateriích vytváří nevzhledné mapy, které se těžko odstraňují. Zbavit se vodního kamene nemusí být vůbec drahá záležitost.

Místo kupování drahých čističů z drogerie můžete sáhnout po osvědčených babských radách. Jsou levné, šetrné k přírodě a hlavně - fungují!Stačí se podívat do spíže a určitě najdete spoustu věcí, které si s vodním kamenem poradí stejně dobře jako chemie z obchodu. A navíc ušetříte - jak peníze, tak přírodu. Proč utrácet za drahé přípravky, když to jde i jinak?

Citron a ocet: Přírodní dvojka, která nikdy nezklame

Nejlepší bojovníci proti vodnímu kameni? Citron a ocet! Stačí vymačkat jeden citron, smíchat jeho šťávu s půl hrnkem octa a máte skvělý domácí čistič.Tuhle směs pak jednoduše naneste na místa, kde se vodní kámen usadil. Ať už jsou to baterie, umyvadlo nebo sprchová hlavice, nechte směs půl hodinky pracovat. Pak už jen stačí vzít vlhkou houbičku, setřít a opláchnout vodou.Je to levné, účinné a navíc šetrné k životnímu prostředí. Citronová šťáva navíc příjemně voní, takže nebudete muset snášet typický octový zápach.

Kyselina citronová: Rychlé řešení pro tvrdohlavé usazeniny

Kyselina citronová je skutečný zázrak na vodní kámen. Stačí vzít dvě až tři lžíce, vhodit je do litru horké vody a je to. Tenhle roztok pak nalijte tam, kde vás vodní kámen trápí. Nechte to chvilku pracovat, tak dvacet až třicet minut, a pak jen přejedete houbičkou. Super je, že tenhle trik můžete použít i na velké plochy. Skvěle funguje třeba na vanu nebo záchod, kde by vám menší množství nestačilo. A nemusíte se bát - i když se tomu říká kyselina, je to úplně bezpečné a přírodní. Navíc je to mnohem levnější než kupované čističe.

Jedlá soda: Jemná abrazivní síla

Když se vodní kámen usadí pořádně, vytáhněte ze spíže jedlou sodu. Je skvělá na to, že dokáže vodní kámen jemně obrousit. Udělejte si z ní hustší kašičku s trochou vody. Pak ji namažte na místa, kde vás vodní kámen zlobí, a nechte čtvrt hodinky až dvacet minut působit. Nakonec stačí vzít houbičku, všechno setřít a spláchnout vodou. Je to fakt jednoduché a hlavně - funguje to i na ty nejodolnější nánosy!

Kuchyňská sůl: Nenápadný pomocník

Obyčejná kuchyňská sůl umí s vodním kamenem pořádně zatočit. Můžete ji použít samotnou, ale ještě líp funguje, když ji smícháte s trochou octa. Vznikne vám taková hustší pasta. Tu následně namažete na zanesená místa. Chvilku počkáte a pak setřete. Je to vlastně stejně jednoduché, jako když solíte brambory - jen tentokrát ta sůl nebude dělat chuť, ale pořádek!

Zubní pasta a kartáček: Detailní péče

Věřili byste, že na vodní kámen zabírá i zubní pasta? Hlavně když potřebujete vyčistit těžko dostupné škvírky kolem baterií. Stačí vzít starý zubní kartáček, nanést na něj trochu pasty a jemně vydrhnout všechna zašlá místa. Je to vlastně podobné, jako když si čistíte zuby - jen tentokrát čistíte baterii. Nakonec stačí všechno opláchnout vodou a máte hotovo. Tenhle trik je super hlavně proto, že se s kartáčkem dostanete i do těch nejmenších záhybů, kam byste se houbičkou těžko dostali.

Trik s bramborou: Tajemství našich babiček

Tohle je fakt zajímavý trik - obyčejná syrová brambora! Kdo by to byl řekl, že v sobě má látky, které si poradí s vodním kamenem. Stačí ji rozkrojit napůl a tou řeznou stranou přejíždět po místech, kde se vodní kámen usadil. Nechte ji chvilku působit, tak deset patnáct minut. Pak už jen setřete hadříkem a opláchnete vodou. Je to jeden z nejlevnějších způsobů, jak se zbavit vodního kamene. Nemusíte kupovat drahé čističe, stačí sáhnout do spíže. A navíc šetříte přírodu - žádná chemie, jen čistá příroda!