Přiznám se, že jsem o tom nikdy moc nepřemýšlela. Prostě dopiju čaj a šup s pytlíkem do koše. Vlastně to dělám odjakživa. No a pak mi tchyně jednou řekla: "A proč to vyhazuješ? Víš, co všechno s tím můžeš dělat?" Koukala jsem na ni jako na zjevení. Co jako s mokrým čajovým sáčkem? Tchyně má neskutečnou zahradu, její rajčata a okurky jí závidí celá vesnice.
A přitom furt tvrdí, že to není žádná věda. "Ty čajové pytlíky jsou prostě poklad," řekla mi, když jsme spolu seděly na terase. Prý je dává přímo ke kořenům rostlin. Zpočátku jsem byla skeptická, ale pak jsem si o tom něco přečetla. Ty čajové sáčky fakt obsahují dusík, fosfor a draslík. Vážně! To jsou přesně ty věci, za které v zahradnictví platíme nekřesťanské peníze. A my je normálně vyhazujeme do koše.

V domácnosti šetří ruce i peněženku
Loni v létě jsem to konečně zkusila. Sušila jsem sáčky na okenním parapetu, až vyschly, roztrhla je a obsah zapracovala ke svým pokojovkám. Moje tchyně nelže – fakt to funguje. Fíkus, který přežíval z posledních sil, se najednou začal zelenat a růst. "U kyselomilných rostlin je to vůbec nejlepší," řekla mi sousedka Eva, když jsem jí o svém objevu nadšeně vyprávěla. "Moje borůvky díky tomu tak rodí, že mám celý mrazák plný."
Další vychytávka je zalévání květin čajovou vodou. Prostě když dopijete čaj, nechte sáček ještě jednou louhovat ve studené vodě a pak s ní zalijte květiny. Ne nadarmo říkaly naše babičky, že na muškáty není nic lepšího než čajová voda. Víte, co mě nejvíc štve? Ty mastné fleky na zrcadle v koupelně. Děti se ho pořád dotýkají a já už vyzkoušela snad všechny čističe, co v drogerii mají. A pak jsem jednou neměla po ruce nic jiného než použitý a vychlazený čajový sáček. A světe div se – fungoval líp než drahé čističe a nezanechal žádné šmouhy!
Čajový sáček pomůže i v domácnosti
A teď pozor – tohle vás dostane. Když se mi v lednici rozlil džus a všechno tam páchlo, položila jsem dovnitř vyschlý čajový sáček. Do druhého dne byl zápach pryč. Jako kouzlem. Funguje to líp než jedlá soda a nestojí to ani korunu.
Můj manžel byl skeptický, dokud jsem mu neukázala ještě jednu věc. Když zapomene pánev na plotně a všechno se připálí, nasypu dovnitř čajové lístky, zaliju vodou a nechám přes noc stát. Ráno se to připálenina mnohem snadněji odstraní. Manžel tomu říká "čajové kouzlo" a vždycky, když něco připálí, volá: "Miláčku, kde máš ty své čajové sáčky?"

Krása bez chemie a téměř zadarmo
Kdo by to řekl, ale ty úplně obyčejné čajové sáčky můžou pomoct i s krásou. Nedávno jsem přišla z práce s úplně červenýma očima od koukání do počítače. Kamarádka mi poradila: "Dej si na oči vychlazené čajové sáčky." Myslela jsem, že si dělá legraci, ale zkusila jsem to. Přísahám, že za deset minut byly moje oči mnohem míň červené a opuchlé. Ten tanin v čaji skutečně stahuje cévy a tím pádem i ty otoky zmizí.
Moje sestřenice je kosmetička a ta na to přísahá. Prý svým klientkám dělá pleťovou masku z roztrhaných čajových sáčků smíchaných s medem. "To, co ti v obchodě prodají za pětistovku, si můžeš udělat doma skoro zadarmo," tvrdí. Vlasům taky dělá čaj dobře. Po umytí si můžete vlasy propláchnout silným čajovým výluhem. Já to dělám s černým čajem a moje tmavé vlasy pak mají úžasný lesk. Blondýnky můžou zkusit heřmánkový čaj, který jejich barvu krásně rozzáří.
Babské rady, které skutečně fungují
Máma vždycky říkala, že na bolest v krku není lepšího léku než čaj s medem a citronem. Ale teď jsem zjistila, že pomůže i samotný čajový sáček. Když mě rozbolel zub a nemohla jsem hned k zubaři, přiložila jsem na dáseň studený čajový sáček. Do půl hodiny bolest polevila. Přítel se mi smál, že jsem jako jeho babička, která léčila všechno bylinkami. Jenže pak si pořezal prst při vaření a neměli jsme doma žádnou náplast. Hádejte, co jsme použili? Přesně tak – vymačkaný čajový sáček. To tanin má protizánětlivé účinky a krvácení rychle zastavil.
Aby tohle všechno fungovalo, musíte sáčky správně skladovat. Po použití je nechám vychladnout a pak je rozložím na talířku na okně, aby vyschly. Úplně suché sáčky pak dávám do zavařovačky, abych je měla po ruce. Moje babička to dělá ještě jinak – má v kuchyni dvě nádoby. V jedné jsou čerstvě použité vlhké sáčky, které používá hned (třeba na oči nebo na drobné řezné ranky), a v druhé ty vysušené, které pak používá na zahradu nebo do koupelny na čištění.

Na zahradě fungují jenom některé
Ne všechny čajové sáčky jsou ale stejně dobré. Pro zahradu jsou nejlepší ty z čistých bylinných nebo ovocných čajů bez příchutí. Na pleť zase volte spíš zelený nebo bílý čaj, který má víc antioxidantů. Některé moderní čajové sáčky bohužel obsahují mikroplasty, což zjistíte tak, že když sáček roztrhnete, jsou v něm vidět takové jemné plastové mřížky. Ty určitě nechcete ani na svou pleť, ani do zahrady.
Kupujte raději čaje v sáčcích ze 100% přírodních materiálů – poznáte je podle toho, že když sáček namočíte a roztrhnete, žádná mřížka tam není, jen čajové lístky. Kdybyste spočítali, kolik peněz takhle ušetříte za hnojiva, čisticí prostředky a pleťové masky, došli byste k překvapivým částkám. Já jsem to zkusila a za rok je to klidně přes dva tisíce korun! Moje tchyně vypije denně aspoň pět čajů, což je přes 1800 sáčků ročně.