Zpět na kategorii

Tyhle krajky měly naše babičky pod postelí. Dnes se prodávají za tisíce a mizí z aukcí

Michaela Hanelová
6. 4. 2025, 1:33
Lifestyle

Pamatujete si na starou krabici, co měla babička zastrčenou pod postelí? Tu, co jste do ní jako děti nesměli ani nahlédnout? Já ano a vím, že mě vždy velmi lákala, abych ji prozkoumala.

Detail ručně vyšívané krajky položené na stole
Foto: Freepik

Já jsem vždycky myslela, že tam schovává sušenky nebo jiné poklady, ale když mi jednou konečně dovolila otevřít ji, našla jsem tam něco úplně jiného – nádherné háčkované krajky, přehozy a dečky. A víte co? Jsem teď neskutečně vděčná, že jsem je před lety při vyklízení babiččina bytu nevyhodila.

To, co dřív leželo pod postelí našich babiček a prababiček, se dnes stává lovnou zvěří sběratelů a prodává se na aukcích za ceny, nad kterými zůstává rozum stát. Ručně háčkované krajky, které naše předky stály jen čas a trpělivost, dnes mění majitele i za desetitisíce korun.

Staré krajky se staly velkým sběratelským hitem

Není to jen nostalgie, která žene ceny starých krajek nahoru. Je to jedinečné řemeslo, které pomalu vymírá. Háčkování a paličkování krajek bylo umění, které se dědilo z generace na generaci a vyžadovalo neuvěřitelnou preciznost a trpělivost. Dnes už takové dovednosti ovládá jen málokdo.

„To není jen kus látky, to je příběh," vysvětluje mi paní Helena, která se specializuje na výkup starožitného textilu. „V každé té krajce je ukrytý kus života ženy, která ji vytvořila. Někdy i měsíce práce." A tohle právě dnes lidé hledají – autenticitu a příběh v době, kdy se všechno vyrábí strojově a po tisících.

Kvalitní ručně háčkovaný ubrus může dnes na aukci stát klidně 5 000 Kč, větší přehoz na postel i 15 000 Kč. A pokud máte doma opravdovou vzácnost jako třeba starožitnou krajkovou dečku z 19. století s tradičním vzorem typickým pro určitý region, můžete se dočkat i vyšších částek.

Sběratelé mají přísné požadavky na výkup

Ne všechny krajky z babiččiny pozůstalosti ale mají vysokou hodnotu. Sběratelé a znalci se zaměřují především na:

Stáří – čím starší kus, tím lépe. Krajky z předválečného období nebo dokonce z 19. století jsou obzvláště ceněné. Technika zpracování – paličkovaná krajka je obvykle hodnotnější než háčkovaná, protože je složitější na výrobu. Ale i háčkované kousky mohou mít vysokou hodnotu, pokud jsou dostatečně složité a precizně zpracované.

Materiál – krajky z jemných bavlněných nití jsou ceněnější než ty z hrubších přízí. Výjimečně vzácné jsou krajky z hedvábí nebo lnu. Vzor a složitost – čím složitější vzor, tím vyšší cena. Tradiční regionální vzory jsou často obzvláště žádané, protože reprezentují kulturní dědictví. Stav – ideálně by krajka měla být nepoškozená, bez děr a skvrn. Ale i krajky s menším poškozením mohou mít hodnotu, pokud jsou jinak výjimečné.

Zašla jsem za paní Jiřinou, která celý život háčkuje a sbírá staré krajky. Její sbírka by mohla konkurovat menšímu muzeu. „Podívejte na tuhle," ukazuje mi křehkou dečku s motivem růží. „Tohle je vamberecká krajka. Dnes by to trvalo zkušené krajkářce i půl roku, aby něco takového vytvořila. A to ještě pochybuji, že by dokázala dosáhnout takové jemnosti."

Kde se krajky berou a kam mizí je záhadou

Největším nalezištěm starých krajek jsou dnes pozůstalosti. Když se vyklízí byt po babičce nebo prababičce, často se najdou celé krabice plné textilních pokladů. „Hodně lidí to prostě vyhodí, protože netuší, jakou to má hodnotu," kroutí hlavou paní Jiřina. „Ale naštěstí se to mění a lidé začínají chápat, že babička možná nebyla bohatá na peníze, ale zanechala jim bohatství v jiné formě."

Kam všechny ty krajky mizí? Část končí v soukromých sbírkách, další v muzeích. Ale velká část se dostává do rukou lidí, kteří oceňují jejich krásu a chtějí je znovu začlenit do svých domovů. „Je to takový návrat ke kořenům," vysvětluje interiérová designérka Markéta. „V době, kdy všichni nakupují v IKEA, je ručně háčkovaná dečka po prababičce něco, co dodá domovu duši a originalitu."

A pak jsou tu samozřejmě zahraniční sběratelé. „Češi stále ještě úplně nedoceňují své textilní dědictví," říká sběratel Martin, který se specializuje na výkup starožitného textilu. „Ale třeba Japonci nebo Američané jsou ochotní zaplatit za kvalitní krajku z Čech opravdu vysoké částky. Proto tolik krajek mizí v zahraničí."

Pokud je máte doma, nechte si je ocenit

Jestli jste v krabici po babičce našli staré háčkované nebo paličkované krajky, máte několik možností. Nechat si je a používat – proč ne? Staré krajky jsou krásné a mohou dodávat vašemu domovu jedinečnou atmosféru. Jen si dejte pozor, abyste s nimi zacházeli šetrně. Nechat je ocenit – pokud máte podezření, že by vaše krajky mohly mít hodnotu, můžete navštívit znalce starožitností nebo muzeum textilu. Odborník vám řekne, co přesně máte v ruce.

Prodat je – pokud krajky nepotřebujete, můžete je prodat. Nejlepší ceny získáte na specializovaných aukcích nebo přes sběratele. Antikvariáty a starožitnictví většinou nabídnou méně. Online aukční portály jsou také možností, ale bez odborného ocenění můžete krajku prodat pod cenou. Darovat je muzeu – některá muzea mají zájem o staré krajky, zvláště pokud jsou nějak významné nebo reprezentují konkrétní region či techniku.

„Já jsem jednou našla v popelnici celou krabici nádherných háčkovaných deček," vypráví paní Helena. „Někdo je tam prostě vyhodil při vyklízení bytu. Vzala jsem je domů, vyprala a později zjistila, že mezi nimi byla i vzácná vamberecká krajka z 20. let minulého století. Ta sama měla hodnotu několika tisíc korun."

Poznat opravdu cennou krajku je náročné

I když nejste expert, existují určité znaky, podle kterých můžete odhadnout, zda vaše krajka stojí za podrobnější prozkoumání. Značení nebo signatury – některé krajkářky své práce signovaly nebo označovaly. To může být známka kvality a také pomoc při určování původu. Jemnost práce – čím jemnější nitě a práce, tím pravděpodobněji jde o hodnotný kus. Podívejte se zblízka na detaily – pravidelné, precizní stehy jsou známkou mistrovství.

Složitost vzoru – jednoduché opakující se vzory jsou méně hodnotné než složité, propracované motivy. Perfektní symetrie – u tradičních vzorů často najdete dokonalou symetrii, která je těžké dosáhnout ručně, ale zkušené krajkářky to zvládaly. „Někdy si lidé pletou strojovou a ruční krajku," upozorňuje paní Jiřina. „Strojová je samozřejmě mnohem méně cenná. Poznáte ji podle až příliš dokonalé pravidelnosti a obvykle také má jiný lesk než ručně zpracovaná krajka."

Návrat starých technik

Zajímavé je, že spolu s rostoucím zájmem o staré krajky se vrací i zájem o tradiční techniky jejich výroby. V celém Česku se objevují kurzy háčkování a paličkování a mladí lidé se znovu učí dovednostem, které byly téměř zapomenuty.

„Je to úžasné vidět, jak dvacetiletá dívka sedí vedle osmdesátileté paní a obě společně paličkují," usmívá se Jana, která vede kurzy paličkování. „Je to jako by se kruh uzavíral. Jednou možná i tyto mladé ženy budou mít pod postelí krabici s krajkami, které zdědí jejich vnučky."

Takže až příště budete prohledávat staré krabice na půdě nebo pod postelí vaší babičky, dávejte pozor. Co vypadá jako stará, zaprášená dečka, může být ve skutečnosti malý poklad. A i když nemá vysokou finanční hodnotu, nese v sobě příběh, který je sám o sobě neocenitelný.

A pokud vám babička nebo maminka nabízí, že vás naučí háčkovat nebo paličkovat, neodmítejte. Možná vám právě předává dovednost, která jednou bude ceněna více než zlato.