Zpět na kategorii

Ucpaný nos vás trápit nemusí: Vyzkoušejte babské rady, které fungují!

Michaela Hanelová
8. 12. 2024, 17:15
Rady a tipy

Trápí vás ucpaný nos a nemůžete se ho zbavit? Není divu, jedná se o jeden z nejběžnějších problémů, který nás potkává. Naštěstí existuje řada metod, jak si od ucpaného nosu ulevit.

Žena sedící na gauči, zabalená v šedé dece, s čepicí na hlavě, používá kapesník. Na stole jsou léky a kapky.
Foto: Shutterstock

Ucpaný nos je nejčastěji příznakem běžné rýmy, která je ve skutečnosti zánětem nosní sliznice. Tento zánět způsobují viry, které napadají nejen nosní sliznici, ale i vedlejší nosní dutiny. Kromě virové infekce může být příčinou také alergie, chronická rýma nebo dokonce anatomické změny v nose.

Osvědčené domácí metody proti ucpanému nosu

Inhalace páry s bylinkami

Naplňte menší hrnec horkou vodou a přidejte do ní pár kapek eukalyptového nebo mentolového olejíčku. Nakloňte se nad hrnec, přes hlavu přehoďte ručník, zhluboka vdechujte nosem a vydechujte pusou. Tato metoda účinně uvolňuje nosní průchody a pomáhá při odplavování hlenu.

Výplach nosu solným roztokem

Slaná voda je osvědčeným pomocníkem při ucpaném nose. Můžete použít buď zakoupený nosní sprej s mořskou vodou, nebo si připravit vlastní solný roztok. Tato metoda nejen uvolní nos, ale také zvlhčí a vydezinfikuje sliznici nosohltanu.

Síla přírodních látek

Velmi účinná je také cibulová šťáva smíchaná s medem. Nakrájejte cibuli na kostičky, přidejte med nebo cukr a čekejte, až pustí šťávu. Někteří dokonce doporučují dát nakrájenou cibuli k posteli, což může pomoci s dýcháním během noci.

Další účinné tipy

Kuřecí vývar jako lék

Slepičí nebo kuřecí vývar není jen babská pověra - obsahuje látky, které skutečně podporují vylučování hlenu z nosu a pomáhají tělu v boji s infekcí. Pro zvýšení účinku můžete do polévky přidat trochu chilli nebo rozmačkaný česnek.

Zvlhčování vzduchu

Do difuzéru nebo zvlhčovače vzduchu kápněte pár kapek máty nebo eukalyptu. Vlhký vzduch pomáhá udržovat nosní sliznici hydratovanou a usnadňuje dýchání.

Kdy vyhledat lékaře?

I když jsou domácí metody účinné, při dlouhodobých potížích je důležité navštívit lékaře. Zejména pokud ucpaný nos trvá déle než dva týdny nebo je doprovázen dalšími příznaky. Někdy může být příčinou deformovaná nosní přepážka nebo nosní polypy, které vyžadují odbornou léčbu.

Nejlepší je ucpanému nosu předcházet. Dbejte na dostatečný příjem tekutin, pravidelně větrejte a udržujte optimální vlhkost vzduchu v místnosti. V chladném období roku se teple oblékejte a vyhýbejte se prudkým teplotním změnám.