Zpět na kategorii

Za hroznové víno chtěli přes 1000 korun. Zákazníci nevěřili vlastním očím

Michaela Hanelová
8. 4. 2025, 18:01
Lifestyle

Někdy člověk narazí na něco, co mu na okamžik doslova zastaví myšlení. Před pár dny to bylo obyčejné hroznové víno. Alespoň na první pohled.

Luxusně zabalené hroznové víno v regálu supermarketu
Foto: Freepik

Na obrázku z online obchodu Rohlík se objevilo balení o váze necelých 800 gramů. Cena? Přes 1 000 korun. V přepočtu tedy více než 1 400 korun za kilogram. Mnozí si mysleli, že jde o vtip. Možná aprílový žert. Ale čím víc se o tom začalo mluvit, tím jasnější bylo, že to žert není. Ovoce pocházelo z Brazílie. Konkrétně odrůda Moscatel, která je mezi odborníky považována za jednu z nejlepších na světě.

Hrozny jsou velké, šťavnaté, mají intenzivně sladkou chuť a údajně i křupnou při skousnutí. Kdo je jednou ochutná, prý si je zapamatuje. Jenže přesto šokovala cena. Zákaznice, která upozornila na cenovku, se nejdřív domnívala, že se jedná o drahé víno v lahvi. Když si uvědomila, že jde jen o samotné hrozny, nevěřila vlastním očím.

Odrůda, která míří vysoko, zmizela velmi rychle

Co je na tom ale nejzajímavější? I přes cenu, která mnohým vyrazila dech, se hrozny prodaly. V seznamu oblíbených položek je mělo uloženo přes sto zákazníků a během krátké chvíle bylo vyprodáno. O pár dní později se víno vrátilo do nabídky znovu – tentokrát s akční cenou. Balení o váze necelých 800 gramů za 910 korun. V přepočtu tedy kolem 1 200 korun za kilogram. I tak se opět prodávalo. Některé věci totiž nepodléhají logice – a mezi nimi je právě touha po výjimečnosti. Důvodem vysoké ceny je podle prodejců nejen samotná kvalita, ale i způsob dovozu.

Hrozny nepřipluly přes oceán lodí, ale přiletěly letadlem. To znamená, že byly sklizeny jen pár dní před tím, než se objevily v českém obchodě. Žádné dlouhé skladování, žádné přepravní kontejnery. Jen rychlý přesun ze slunných plantáží až na pulty. Právě letecký dovoz je přitom tím, co cenu nejvíce zvedá. Zvlášť u ovoce, které je citlivé a rychle podléhá zkáze.

Farmáři kroutí hlavou, ale chápou to

Když se redakce zeptala přímo pěstitelů a zástupců farmářských trhů, odpovědi byly opatrné. Mnozí se k ceně nechtěli vyjadřovat vůbec – jejich specializací je totiž převážně lokální, sezónní ovoce. Ale padlo i několik konkrétních čísel. Například na farmářském tržišti Scuk uvedli, že běžná cena za kvalitní bio víno od jejich dodavatelů se pohybuje kolem 250 až 300 korun za kilogram. Bezsemenná odrůda Moscatel je dražší, to je fakt, ale cena přes 1 400 korun je už opravdu výjimečná.

Přesto věří, že Rohlík zná své zákazníky a ví, že existuje skupina lidí, která si ráda dopřeje něco navíc. Diskuse, která se rozvířila kolem jedné položky v online košíku, se ale netýká jen ovoce. Dotýká se i širší otázky – kde je hranice mezi kvalitou a přepychem. A kdo má vlastně právo určovat, co je ještě „v pořádku“. Zda je správné dát za hrozny tolik, když jinde lidé otáčejí každou korunu. Anebo zda má mít každý možnost volby – ať už si vybere klasické víno z trhu nebo luxusní křupavé bobule z druhého konce světa.